• (044) 3347 7915 - 3348 2764 - 3348 1433

بتن پرمقاومت HSC

بتن پرمقاومت HSC

بتن با مقاومت فشاری بالا (60 مگاپاسکال) در سن 28 روز، به عنوان بتن های پر مقاومت طبقه بندی و بخاطر ویژگی منحصر بفرد خود در بسیاری از محصولات، در صنعت بتن پیش ساخته مصرف می شوند. بتن پر مقاومت برای استفاده در ساختمان های بلند مرتبه خصوصا در مناطقی که زلزله خیز هستند بسیار مناسب است. علاوه بر آن ساخت پل های پیش تنیده بخاطر دهانه های بلند و اعضای سازه ای لاغر نیازمند مقاومت فشاری بالا است.

بتن پر مقاومت HSC=High Strength Concrete

بتن پر مقاومت و بتن با عملکرد بالا، تنها بخش هایی از تکنولوژی برای انجام تحقیقات پایه نیستند. بلکه کاربردهای واقعی زیادی برای آنها وجود دارد. (طراحی سازه) و یا پایداری سازه ها در شرایط خاص (مثلا زلزله) به مواد با ویژگیهای بالا (مقاومت فشاری و خمشی و الاستیسیته و شکل پذیری) در تکنولوژی بتن، نیاز است. در این حالت دوام و مقاومت بالای بتن می تواند مورد نظر باشد.

بتن پر مقاومت

بتن با مقاومت فشاری بالا (60 مگاپاسکال) در سن 28 روز، به عنوان بتن های پر مقاومت طبقه بندی و بخاطر ویژگی منحصر بفرد خود در بسیاری از محصولات، در صنعت بتن پیش ساخته مصرف می شوند. بتن پر مقاومت برای استفاده در ساختمان های بلند مرتبه خصوصا در مناطقی که زلزله خیز هستند بسیار مناسب است. علاوه بر آن ساخت پل های پیش تنیده بخاطر دهانه های بلند و اعضای سازه ای لاغر نیازمند مقاومت فشاری بالا است. مشخصات مکانیکی عالی بتن پر مقاومت، آن را برای استفاده در سازه هایی که در معرض بارهای شدید مکانیکی و شیمیایی قرار دارند: مثل کف های صنعتی، مناطق ترافیکی، سازه های دریایی، تاسیسات تصفیه فاضلاب و سازه های مهندسی (نیروگاه های آبی و برج های خنک کننده) بسیار مناسب کرده است.

بتن پر مقاومت با ویژگیهای زیر شناخته می شود:

مقاومت فشاری 28 روزه بین 60 تا 120 مگاپاسکال

مقاومت کششی و خمشی بالاتر از حالت عادی

ماتریس چسباننده نفوذ ناپذیر که باعث دوام بیشتر می شود

کاهش خزش و تامین مقاومت در برابر آلاینده ها (گاز کربنیک)

افزایش بیش از حد چسباننده ها، لزوما باعث افزایش مقاومت نمی شود. بلکه نسبت آب به سیمان مواد سیمانی، فاکتور تعیین کننده در مورد مقاومت بتن است. کارایی بتن تازه تعیین کننده حداقل سیمان مورد نیاز و ترکیب بهینه مواد چسباننده می باشد.

علاوه بر آن، توجه کافی برای انتخاب سنگدانه ها باید صورت گیرد. استفاده از سنگدانه های با کیفیت بالا که کاملا تمیز بوده، ترک های داخلی نداشته باشند الزامی است. علاوه بر آن منحنی دانه بندی سنگدانه ها برای بتن های پر مقاومت باید با شرایط زیر طراحی شود:

کاهش عمومی مقدار ماسه

کاهش مقدار سنگدانه های 2 تا 4 میلیمتر

کاهش ریزدانه های موجود در سنگدانه ها

افزایش مقدار سنگدانه های بین 25/0 تا 1 میلیمتر

همچنین باید خاطر نشان کرد که:

بتن پر مقاومت همیشه به شدت نفوذ ناپذیر است.

عمل آوری بتن پر مقاومت حتی از بتن های معمولی هم با اهمیت تر است (بخاطر محدودیت تامین رطوبت کافی از داخل بتن)

بتن پر مقاومت ترد شکن است. که بدلیل مقاومت و افزایش سختی آن است (تأثیر بر ویژگی های برشی)

علاوه بر سیمان پرتلند، در بتن های پر مقاومت مقادیر زیادی از افزونه های پودری فعال و غیر فعال استفاده می شود که باعث افزایش مقاومت دراز مدت بتن می شود.

محصولات افزودنی مورد استفاده در بتن پر مقاومت

میکروسیلیس: باعث افزایش چسبانندگی بین سنگدانه ها و ماتریس سیمان که مقدار مصرف آن 5 الی 10 درصد سیمان مصرفی می باشد. استفاده از میکروسیلیس باعث افزایش زمان گیرش اولیه می گردد.

روان کننده: باعث حفظ اسلامپ، افزایش روانی و کاهش نسب آب به سیمان می شود. مقدار مصرف بسته به نوع روان کننده می باشد.

کیورینگ بتن: باعث محافظت بتن از خشک شدگی زودهنگم بتن. مقد مصرف بر اساس سطح تماس با هوا.

الیاف فولادی: باعث افزایش مقاومت سایشی و ضربه ای.

 

 

 

 

ادامه مطلب

 • تاریخ ارسال : پنج‌شنبه 20 خرداد 1395 ساعت 18:14
 • نویسنده : حیدرنسب - H.Heydarnasab
 • بخش : افزودنی بتن

ژئوممبران

ژئوممبران

ژئوممبران ورقه های غشایی سنتتیک با نفوذ بسیار کم و ترکیب شده از پلیمرهای الاستومر یا پلاستومر که به  صورت پخش در محل یا بصورت پیش ساخته بوسیله غلطک، حرارت دادن یا دیگر فرایند های مشابه آماده شده و نصب می گردد.

 

تعریف و تاریخچه

 

کلمه ژئوسنتتیک از دو بخش ژئو (Geo) و سنتتیک (Synthetic) ساخته شده‌است. از کلمه «ژئو» در مواردی استفاده می‌شود که مربوط به زمین باشد و قسمت دوم، «سنتتیک»، در مورد موادی استفاده می‌شود که ساخته دست بشر باشند یا به عبارت دیگر موادی که مصنوعی اند و به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی‌شوند. کلمه ژئوسنتتیک برای دسته ای از محصولات به کار می رود که عموماً  جهت بر طرف سازی مشکلات ژئوتکنینک به کار می روند. این کلمه به طورکلی برای هشت محصول: ژئوتکستایل، ژئوگرید، ژئوممبران، ژئونت، ژئوسنتتیک کلی لاینر، ژئوفوم، ژئوسل و ژئوکامپوزیت ها استفاده می شود. طبیعت پلیمری آن ها به گونه ای است که سبب می شود برای استفاده در زمین، جایی که دوام زیادی از آن انتظار می رود مورد استفاده قرار گیرد. ژئوسنتتیک ها در اشکال و با مواد مختلفی تولید می شوند که هر کدام برای مصارف نهایی تقریباً مشابه به کار می روند. این محصولات گستره وسیعی از کاربردها را دارند و در حال حاضر در بسیاری از کاربردهای عمرانی، ژئوتکنیک، حمل و نقل، محیطی، هیدرولیک و کاربردهای توسعه ای خصوصی مانند جاده، فرودگاه، خطوط راه آهن، سد خاکی، دیوار حائل، استخر ذخیره آب، کانال آب، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، بستر لندفیل، پوشش لند فیل، معادن، پرورش آبزیان وکشاورزی استفاده می شوند.

 

ژئوتکستایل های ابتدایی از فیبرهای طبیعی، پارچه یا گیاهانی ساخته شده بودند که با خاک مخلوط شده و برای بالا بردن کیفیت جاده ها خصوصاً وقتی جاده روی خاک ناپایدار قرار داشت استفاده می شدند. با اینکه ژئوسنتتیک های امروزی شباهت های کمی با پیشینیان خود دارند اما از یک اصل پیروی می کنند. توسعه ی ژئوسنتتیک ها کند بوده، عمدتاً به دلیل محدودیت هایی که در استفاده در مواد سازنده ی آن ها وجود داشته است. در پی پیشرفت ها ی اخیر در صنعت پلیمر، توسعه ی ژئوسنتتیک ها نیز روند بسیار سریعتری به خود گرفت. بارزترین نشان پیشرفت و پذیرش این محصول از سوی صنایع مختلف را می توان در تشکیل انجمن بین المللی ژئوسنتتیک  (IGS) در سال  1983 در پاریس دانست. اولین بار در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ میلادی در آمریکا از ژئوسنتتیکها استفاده نمودند و در دهه ۷۰ در اروپا رواج فراوان یافت. اخیرا در کشورهای آسیایی استفاده از این مصالح رایج شده‌است. اولین استفاده از ژئوسنتتیک در ساواناریورسایت در ایالات متحده آمریکا در سال 1926 میلادی انجام شد. باب بارت اولین کسی بود که اولویت طرح های کاربرد مواد ژئوسنتتیک در پروژه های آب و خاک را مطرح ساخت و بدین دلیل به نام پدر ژئوتکستایل مشهورگردید.

 

ژئوممبران

 

ژئوممبران ورقه های غشایی سنتتیک با نفوذ بسیار کم و ترکیب شده از پلیمرهای الاستومر یا پلاستومر که به صورت پخش در محل یا بصورت پیش ساخته بوسیله غلطک، حرارت دادن یا دیگر فرایند های مشابه آماده شده و نصب می گردد.

 

دسته بندی ژئوممبران بر اساس ماده اولیه

 

ژئوممبران پلی اتیلنی : پلی اتیلن پلیمری است که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن بدست می آید، آغاز مراحل تولید ژئوممبران پلی اتیلنی ، از سال 1930 میلادی و تحت شرایط فشار و دمای بسیار بالا آغاز گردید. در اواسط سال 1950 روشهای تولید این محصول در دما و فشار پایینتری ارائه شد که منجر به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی برتر و تعداد زنجیره های پلیمری بیشتر گردید.

 

عموما ژئوممبران های پلی اتیلنی با فرمولهاي متفاوت ( با چگالی های متفاوت ) ساخته می شوند. ژئوممبران های پلی اتیلنی در انواع گوناگون HDPE، LDPE، LLDPE، VLDPE، MDPE تولید و ارائه می شوند. وزن مخصوص پلی اتیلنها در محدوده 0.85 تا 0.96 گرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

 

ژئوممبران حاوی۷ درصد پلی اتیلن، 2.5 درصد کربن سیاه و 0.5 درصد آنتی اکسیدان می باشد.  مواد اصلی مورد استفاده جهت ساخت این ممبرانها علاوه بر مولکولهای HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا یا همان پلی اتیلن سخت )، شامل یک comonomer افزودنی مانند بوتن یا هگزن نیز می باشد که سبب افزایش انعطاف پذیری و یا مقاومت در برابر عوامل محیطی می شود. فرآیند تولید ژئوممبران از پلی اتیلن ساده نسبتا ارزان و مقرون به صرفه است. موارد فوق باعث شده است ژئوممبران پلی اتیلنی شناخته شده ترین نوع از انواع ژئوممبران محسوب گردد.

 

ژئوممبران PVC : ژئوممبرانهای PVC از مخلوط PVC صلب (که در لوله های PVC مورد استفاده می باشد) و همچنین مواد نرم کننده که پلاستیسایزر نامیده می شوند، ساخته می شوند. رزین PVC قبل از تولید ژئوممبران با پلاستیسایزر ها مخلوط شده و محصول انعطاف پذیری حاصل می شود. مقادیر پلاستیسایزرها در PVC تا مقادیر حدود 40درصد استفاده می شوند. پلاستیسایزرها موجب کاهش کشش بین مولکولی در زنجیره های مجاور هم شده و موجب انعطاف پذیری PVC می شود. ازجمله مزایای این نوع ورق نرمی و ازدیاد طول مناسب و ترمیم پذیری آسان و سریع آن است.

 

از معایب اين عايق می توان به واكنش آنها با مايعات و اسيدها و مواد شيميايي اشاره نمود كه این واکنشها به دلیل تجزيه شدن آنها بوده و طول عمر آنها را به شدت نسبت به ورق های پلی اتیلن کاهش می دهد و بهتر است تا در مجاورت فاضلاب و هیدروکربن ها مورد استفاده قرار نگیرد.

 

انعطاف پذیری بسیار زیاد ژئوممبران PVC به خاطر وجود مواد روان کننده در ترکیب شیمیائی آن است. در صورتی که فرمولاسیون صحیحی در تولید PVC رعایت نشود، روان کننده های فوق الذکر دوام زیادی را در شرایط محیطی نخواهد داشت.

 

شکل ظاهری

 

ژئوممبران ها  در دو نوع صاف و مضرس با ضخامتهای 0.5 - 0.75 - 1.5 - 1 - 2  میلیمتر و در رنگ های مشکی، آبی و سفید تولید می شوند.

 

کاربرد ورق‌های ژئوممبران

 

ژئوممبران کاربردهای بسیار زیادی در کشاورزی، دامپروری و صنعت دارد که به طور خلاصه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

عایق بندی استخرها و مخازن گوناگون از جمله کشاورزی، پرورش ماهی، صنعتی و تفریحی

 

جهت بهبود فضا و بستر تالاب ها و دریاچه های مصنوعی

 

پوشش دادن مخازن ذخایره مواد شیمیایی

 

ایزولاسیون تونل ها با استفاده از ژئوممبران

 

پوشاندن کانال و خط های انتقال آب و فاضلاب و زهکشی آب

 

برای دفن بهداشتی زباله به عنوان یک پوشش بسیار خوب و غیر قابل نفوذ

 

پوشاندن بستر و دیواره مخزن های سوخت

 

ایزولاسیون سد ها و بند های خاکی با استفاده از ژئوممبران

 

ژئوممبران برای عایق کردن استخر های خاکی

 

استخر خاکی جزو مرسوم ترین استخر ذخیره آب می باشد. از این نوع استخر برای جمع آوری حقابه چاه،‌ قنات، چشمه یا رودخانه و نیز ذخیره آب های حاصل از بارندگی در فصل پاییز و زمستان جهت استفاده در فصل آبیاری برای انجام عملیات های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی و …) استفاده می شود .

 

در گذشته برای عایق کردن این نوع استخر ها از روش های متداولی مانند کاهگل نمودن کف و دیوار، ‌سیمان، سنگ و سیمان، دوغاب، آجر و روش های مختلف دیگر جهت جلوگیری از نفوذ آب به زمین و هدر رفت آب استفاده شده است.  اما این پوشش ها فقط مقدار کمی از هدر رفت آب جلوگیری می کنند و همچنین برخی از این پوشش ها (سنگ، بتن، سیمان) هزینه بسیار بالایی برای کارفرما دارد. همچنین این پوشش ها به تعمیر ونگهداری زیادی احتیاج دارند و تحت شرایط سخت محیطی دچار خسارت های زیان آوری می شوند .

 

با توجه به اینکه ژئوممبران از جنس پلیمر می باشد در مقابل آب نفوذ ناپذیر است. به همین علت ورق ژئوممبران به عنوان یک پوشش بسیار مطلوب برای استخرها شناخته می شود.

 

قیمت، هزینه اجرا و نصب ورق های ژئوممبران در مقایسه با پوشش های سنتی (سنگ ، سیمان ، بتن و..) کمتر از نصف می باشد. همچنین طول عمر ورق ژئوممبران بسیار زیاد بوده و در برابر سرما و گرما و نیز تابش نور خورشید مقاومت بالایی دارد .

 

نصب ورق ژئوممبران همچنین سریعتر و آسان تر می باشد. بطوریکه در هر روز می توان بیش از 2000مترمربع از ورق ژئوممبران فقط با یک اکیپ نصب نمود. همچنین احداث استخر ژئوممبران به پوشش و یا زیرسازی خاصی احتیاج ندارد و تنها خاک نرم و غلطک خورده برای این نوع استخر لازم است بنابر این بسیار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

 

همچنین برای استخرهایی که به صورت سیمانی ساخته شده و دچار خسارت گردیده اند فقط کافی است سطح آن را با ژئوممبران پوشش دهیم و احتیاج به هزینه ای دیگری نمی باشد.

 

ویژگی ها و مزایای استخر ژئوممبران نسبت به انواع دیگر استخرها

 

عمر متوسط آن بیش از 100 سال می باشد

 

مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی نسبت به استخرهای سیمانی و بتنی

 

صرف جویی بسیار زیاد در زمان ساخت نسبت به سایر روشهای ساخت استخر

 

نفوذ ناپذیری بسیار زیاد ورق ژئممبران در برابر آب

 

مقاومت بالا در بازه دمایی 45- الی 75+ درجه سانتیگراد

 

مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید بواسطه داشتن کربن سیاه

 

مقاومت در مجاورت با اسید، باز و نمک به علت دارا بودن آنتی اکسیدان

 

خاصیت ارتجاعی 7 برابر طول اولیه که باعث مقومت در برابر زلزله و حرکت گسل می شود

 

مقاوم در برابر عوامل محیطی و بیولوژیکی نظیر علفهای هرز، جوندگان، باکتری، جلبک و رویش نی.

ادامه مطلب

 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 ساعت 13:44
 • نویسنده : حیدرنسب - H.Heydarnasab
 • بخش : آببندی استخر

واتراستاپ بنتونیتی

واتراستاپ بنتونیتی

این نوع واتراستاپ که مخصوص رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع بتن ریزی است با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و بنتونیت با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد طراحی شده است که به صورت کنترل شده ای در هنگام تماس با آب متورم شده و مانع عبور آب از درزهای اجرایی و درزهای سرد خواهد شد.

سالهاست استفاده از واتراستاپ های پی وی سی به منظور آببندی درزهای اجرایی و محل های قطع بتن متداول است.

ولی از آنجا که محل ثابت سازی واتراستاپ های پی وی سی در بین آرماتورها است(تصویر شماره 1 ) با گذشت چند سال از عمر سازه و بررسی شرایط آرماتورها و بتن مشاهده می کنیم آرماتورهای طولی و عرضی که در سمت آبگیر سازه قرار دارند به واسطه عبور آب از طریق درز سرد موجود بین مقاطع بتن ریزی شده و لوله های موئین ناشی از تبخیر آب بتن، دچار زنگ زدگی شده که در برخی از موارد با انبساط 6 الی 9 درصدی حجم رویه آرماتورها، بتن دچار ترک خوردگی می گردد. این نقصان عاملی جهت تشدید نفوذپذیری و کاهش شدید طول عمر سازه بتنی است. از سوی دیگر در صورت اجرای غیر اصولی این نوع واتراستاپ ها مشکلات مذکور نیز در حد قابل ملاحظه ای تشدید خواهند شد. لذا بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برای رفع این نقائص در کشورمان که به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه احجام بسیار زیادی از سازه های آبی را در دست طراحی و ساخت دارد نقش موثری در افزایش زمان بهروری از سازه خواهد داشت.
امروزه تمامی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته از واتراستاپ های هیدروفیلیک یا بنتونیتی برای آب بندی درزهای اجرائی و قطع بتن استفاده می کنند. این گونه واتراستاپ ها علاوه بر سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب فاقد نواقص فوق الذکر هستند.

واتراستاپ های هیدروفیلیک که شامل الاستومر ترموپلاستیک هستند مخلوطی از خاک سدیم نتونیت، کلسیم بنتوتیت، الاستومرهای ترموپلاستیک، بوتیل رابر و نیز پلی ایزوبوتیلن را در خود دارند که در تماس با آب بهترین نوع انبساط را ایجاد می کنند.

هنگامی که در اثر تماس این واتراستاپ با آب عمل هیدرولیز انجام می پذیرد، واتراستاپ بنتونیتی متورم شده و به صورت دائمی از عبور آب از درزهای مورد کاربرد ممانعت می نماید این نوع واتراستاپ برای انسداد درزهای عبور آب با انواع فشارهای کم یا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. واتراستاپ بنتونیتی مانند یک سد از دسترسی سیال به آرماتورهای سمت آبگیر سازه جلوگیری به عمل می آورد. این مهم در محل اتصال کف و ستون ها هم به چشم می خورد. میزان تورم این نوع واتراستاپ پس از آب گیری سازه بتنی بعد از یک روز حدوداً 5-8 درصد و بعد از 28 روز بسته به میزان تخلخل بتن و مقاطع کاربرد حدود 35- 65 درصد می باشد.

از مزایای این نوع واتراستاپ ها نسبت به واتراستاپ های پی وی سی می توان به سهولت و سرعت نصب در مقاطع مورد نظر، عدم نیاز به جوشکاری یا اورلپ، عدم پارگی یا له شدگی در اثر شدت بن ریزی یا شوت بتن اشاره نمود.

همچنین حجم کم واتراستاپ های بنتونیتی امکان بسته بندی کوچک تر و مناسب را برآورده می سازد که منجر به کاهش هزینه های حمل و نگهداری خواهد شد.

ادامه مطلب

 • تاریخ ارسال : شنبه 25 اردیبهشت 1395 ساعت 17:16
 • نویسنده : حیدرنسب - H.Heydarnasab
 • بخش : واتر استاپ بنتونیتی

مکمل بتن

مکمل بتن

ماده افزودني مكمل بتن A.C.P که بخش اساسي مواد سازنده اش را ميكروسيليس، فوق روان كننده، واترپروف و كاتاليزور تشكيل مي دهد با هدف ارتقاء خواص در زمان ساخت به بتن اضافه مي گردد.

مكمل بتن (  A.C.P)

از جمله عوامل اصلي نفوذپذيري بتن مي توان به تبخير بخشي از آب اختلاط كه جهت حصول كارائي يا رواني بيشتر به بتن اضافه مي شود اشاره نمود كه به دليل عدم شركت در واكنش هيدراسيون از بتن تبخير شده و باعث ايجاد لوله هاي موئين زيادي در بتن خواهد شد. نهایتا آب و یونهای مخرب با مکانیزم اسمزی و بر اساس قانون لوله های مویین امکان نفوذ به داخل بتن و ایجاد اثرات مخرب پیدا می کند از سوی دیگر کسری فیلر سنگدانه ها و عدم استفاده از ريزدانه يا پر كننده مناسب است كه ما را ناگزير به مصرف سيمان بيشتر مي كند. سيمان اضافه با جذب آب از مخلوط بتن باعث افت کارایی بتن می گردد.لذا افزايش ميزان مصرف آب برای حفظ کارایی مد نظر قرار می گیرد که  نهايتا نفوذپذيري بتن را افزايش مي دهد. از سوي ديگر سيمان ميزان قلياي بتن را بالا برده و احتمال سرطاني شدن بتنA-A-R   را افزايش مي دهد.

ادامه مطلب

 • تاریخ ارسال : پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1395 ساعت 11:28
 • نویسنده : حیدرنسب - H.Heydarnasab
 • بخش : افزودنی بتن

حباب زای بتن

حباب زای بتن

افزودني حباب زاي بتن براي كاهش نفوذپذيري و افزايش طول عمر بتن در برابر سيكل هاي تكراري يخبندان و ذوب به بتن افزوده مي شود. اين ماده با ايجاد حباب هاي ريز هوا به اندازه هاي معين و شكل زنجير هاي خواص فوق را ايجاد می­كند.

حباب­زای بتن

از آنجا كه دسترسي به مصالح سنگي مناسب و سيمان مرغوب در تمام مناطق كشور ميسر نيست و جغرافياي گسترده كشور شرايط آب و هوايي متنوعي را بر نواحي مختلف حاكم مي سازد، همواره توليد بتن با كيفيت بالا و نفوذناپذير در برابر يونهاي مخرب (كه عمدتا ناشي از عوامل محيطي است) بدون بهره گيري از مواد افزودني امكان پذير نيست. لذا استفاده از مواد افزودني بتن در طرح اختلاط مي تواند راهكار مناسبي به منظور رفع نواقص و كمبودها باشد و اهميت استفاده از اينگونه مواد افزودني با توجه به اينكه بسياري از استانداردهاي معتبر جهاني مصرف آنها را در بتن الزامي دانسته اند، دوچندان مي گردد.

يكي از انواع موادافزودني بتن كه مي تواند در بهبود خواص بتن و مقاوم سازي آن نقش مؤثري را ايفا كند، ماده حباب­زای بتن (E.M.AIR) مي باشد اين افزودني با توجه به تكنولوژي خاصي كه در ساخت آن به كار گرفته شده است، مي تواند در برطرف نمودن نواقصي نظير نفوذپذيري، جداشدگي سنگدانه ها و يخ زدگي بتن بسيار مثمر ثمر باشد . در مواردي كه مقاومت بتن زياد نبوده و شرايط محيطي به نحوي است كه پايائي آن بسيار مهم مي باشد، افزودني حباب­زاي بتن كه جزء فعال و اصلي آن عامل اثر كننده بر سطح است مي تواند جذب سطح ذرات سيمان شده و با القاء بار الكتريكي منفي، سبب يكنواخت تر شدن و تثبيت پخش ذرات سيمان گردد و در نهايت به افزايش مقاومت بتن در سنين اوليه كمك شاياني مي كند.

همچنين ذرات سيمان قابليت تحرك بيشتري پيدا نموده و مازاد آب آزاد شده از اين فرآيند، صرف روان ساختن مخلوط گشته و كارايي بتن نيز افزايش مي يابد. بدين ترتيب درصورت استفاده از ماده افزودني حباب­زا متناسب با درصد هوا و مقدار سيمان، مي توان آب اختلاط بتن را بين 5 تا 15 درصد كاهش داد و اين امر خود به كاهش تبخير آب از بتن در نتيجه افزايش مقاوت فشاري، كاهش نفوذپذيري و كاهش انقباض بتن كمك شاياني مي نمايد . مهمترين كاربرد افزودني حباب­زاي بتن جلوگيري از يخ زدگي بتن و مقاوم سازي آن در مناطق سردسیر (بدون محدوديت دمايی) مي باشد . از دلايل يخ زدن بتن مي توان به ريزي بافت خمير سيمان اشاره نمود. اين بافت قابليت كشش مويينه زيادي دارد و آب فقط مي تواند با گذشتن از ميان خمير سيمان به سنگدانه ها برسد لذا خمير سيمان به واسطه انبساط ناشي از يخ زدن آب و ايجاد ترك به شدت آسيب مي پذيرد البته تخريب ناشي از يخ زدگي بتن با نفوذ آب از لوله هاي موييني كه در اثر آب انداختن بتن ايجاد مي شوند، تشديد خواهد شد .

استفاده از حباب زاي بتن در مراحل اوليه ، سبب تسريع واكنش هيدراسيون مي گردد .به طور كلي هر چه هيدراسيونب تن پيشرفته­تر باشد، مقاومتهاي بتن افزايش مي يابد و آسيب پذيري آن نيز كاهش خواهد يافت. از آنجاييكه يخ زدگي بتن سخت شده يك عمل تدريجي است كه به ميزان منافذ و لوله هاي مويين موجود در بتن بستگي دارد، در هنگام بروز پديده يخ زدگي، آب داخل بتن با بهره مندي از نيروي اسمزي به حباب­هاي هواي ايجاد شده انتقال يافته و انبساط ناشي از يخ زدن آب باعث ترك خوردن بتن نمي گردد .در صورتي كه بتن هاي فاقد حباب هوا به دليل يخ زدن و انبساط آب داخل بتن، دچار ترك خوردگي خواهند شد و اگر پس از ذوب شدن، يخ زدن مجدداً اتفاق بيافتد، انبساط بيشتري رخ مي دهد. لذا سيكل هاي تكراري يخ زدن و ذوب شدن اثر تجمعي بر روي بتن داشته و افزايش 9 درصدي حجم كه به واسطه يخ زدن آب رخ می­دهد باعث می­شود مقدار فشار منبسط كننده در بتن از مقاومت كششي آن تجاوز كرده، بتن آسيب ببيند.افزودني حباب زا با وارد نمودن مقدار كنترل شده اي از حبا بهاي ميكروسكوپي هوا به داخل بتن كه به صورت يكنواخت و زنجيره اي در آن پراكنده مي شوند

ادامه مطلب

 • تاریخ ارسال : دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 ساعت 10:11
 • نویسنده : حیدرنسب - H.Heydarnasab
 • بخش : افزودنی بتن